خدمات دیباحک

نمونه کار حکاکی روی چوب

شاید وجود وسایل چوبی در فضای خانه و حتی محیط کاری بتواند حس شیرین حضور در طبیعت را برایتان تداعی کند. از همین جهت چوب از موادی است که محبوبیت زیادی در میان مردم دارد و در دکوراسیون داخلی، وسایل تزئینی و غیره بسیار کاربرد است. تصور کنید با روش حکاکی لیزری روی چوب، طرحی که خیلی دوست دارید روی یک قطعه چوبی حکاکی می شود چقدر می تواند احساس خوبی را در قلبتان ایجاد کند.

بنابراین هر چقدر این حکاکی لیزر دقیق تر و باکیفیت تر باشد لذت بیشتری برای شما به همراه دارد. از همین جهت امروزه برای برش و حکاکی طرح های مختلف روی چوب از دستگاه لیزر استفاده می کنند. در گذشته هم با استفاده از روش های سنتی امکان طراحی وجود داشت اما قابلیت پیاده سازی هر نقش و مدلی روی قطعه چوبی وجود نداشت.

فراگرد حکاکی لیزری روی چوب

در فرایند حکاکی، اشعه لیزر به طور متمرکز، توسط دستگاه روی چوب تابانده می شود. دستگاه لیزر چوب، حرارت نقاطی که می خواهد روی آن طرح اجرا کند را بالا می برد و باعث تبخیر مواد در آن نقطه ها می شود. به این ترتیب فرایند تصعید انجام شده و برش یا حکاکی روی چوب با سوزاندن آن، ایجاد می شود. ظرافت و دقت در این روش بسیار بالاست اما در روش های سنتی امکان چنین طراحی هایی وجود ندارد.

دستگاه لیزر چوب چگونه کار می کند؟

دستگاه برش لیزر یک نوع دستگاه کنترل شده کامپیوتری است (CNC) است که امروزه یکی از پرکاربرد ترین دستگاه های دنیا است. از این دستگاه برای برش، طراحی و حکاکی مواد مختلفی مانند چوب، چرم، فلز و غیره استفاده می شود. دستگاه لیزر چوب به دلیل امنیت بالایی که در هنگام استفاده از آن ایجاد می کند به راحتی می توان با آن در محیط کارگاه یا مکان های تولیدی کار کرد.

در واقع برای این کار یک پرتو محدود شده و باریک را به سطح ماده مورد نظر می تاباند و آن نقطه را سوراخ می کند و به ترتیب برش در آن ایجاد می شود. چون دستگاه لیزر کامپیوتری است قبل از شروع کار نیاز است اپراتور دستگاه، اطلاعات طرح را در آن وارد کند. بعد از این کار به محض فعال کردن، دستگاه لیزر با پردازش دقیق داده ها کار خود را با سرعت شروع می کند.

۵ کاربرد حک لیزر روی چوب

چوب یکی از بهترین متریال ها برای حکاکی با لیزر است. امروزه انواع محصولات چوبی که با لیزر طراحی شده اند در صنایع مختلفی کاربرد دارند. از نمونه های آن می توان به طراحی داخلی منزل، مبلمان سازی، دکوراسیون، وسایل هنری و تزئینی اشاره کرد. در ادامه چند مورد از کاربرد حکاکی روی چوب با لیزر آورده شده است.

 1. طراحی روی قاب عکس
 2. حکاکی روی هدایا چوبی
 3. حکاکی روی کالاهای تزئینی چوبی
 4. طراحی بر روی کابینت های چوبی
 5. حک لوگو و آرم شرکت ها بر روی چوب

مزیت های حک لیزری روی چوب

روش حک لیزری روی چوب، نه تنها در کیفیت خروجی کالا مؤثر است، بلکه در هنگام کار با دستگاه هیج خطر و آسیبی را برای اپراتور ایجاد نمی کند و بدون ایجاد سروصدا و صرف وقت و انرژی کار خود را انجام می دهد. در ادامه ۶ مورد از فواید استفاده از دستگاه لیزر برای حکاکی چوب آورده شده است.

 •  امکان حکاکی پیچیده ترین طرح ها
 •  تبدیل سریع طرح اولیه به محصول
 • ایجاد عمق در سطح کار
 • عدم تولید خاک اره و زباله
 • عدم تماس با چوب
 • بالا بودن ظرافت، دقت و سرعت در کار

معروف ترین چوب های حکاکی (خلق نتیجه ای ماندگار)

چوب یک ماده طبیعی است و امکان دارد ناسازگاری هایی داشته باشد پس بهتر است نسبت به چوب های مناسب برای حکاکی شناخت کافی داشته باشیم و در هنگام حکاکی به چگالی چوب و وجود ماده رزین در آن توجه کنیم. بعضی چوب ها مانند چوب حنا و کاج از سختی کمتری برخوردارند و نرم هستند اما چوب های افرا و گردو محکم تر می باشند. در انتخاب نوع چوب برای حکاکی، گونه های زیادی وجود دارد اما سه نوع معروف که زیباترین نتیجه را برای شما برجای می گذارد در ادامه به شما معرفی شده است.

۱. Alder، نرم ترین چوب

این چوب از درخت آلدر که بافت بسیار نرمی دارد استخراج می شود. از ویژگی های آلدر می توان به رنگ روشن و زیبای آن اشاره کرد. تعداد رگه های موجود در آلدر خیلی کم است. و بخاطر همین ویژگی برای حکاکی عکس و طرح بهترین گزینه ممکن است.

۲. گیلاس، چوبی گرم با توناژ قرمز

چوب گیلاس رزین بیشتری نسبت به دیگر چوب ها دارد و در هنگام لیزر، سوختگی تیره تری را روی چوب ایجاد می کند. اگر دوست دارید طرح تان روی چوب با رنگ تیره تری دیده شود انتخاب چوب گیلاس می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

۳. افرا، چوبی با استحکام بالا

افرا چوبی روشن با تعداد رگه های پایین است. چوب افرا در حکاکی، تیره می سوزد و نمای بسیار زیبایی را به دلیل تضاد رنگی ایجاد می کند به همین دلیل استفاده از آن، برای طراحی عکس بسیار مناسب است.

۶ پارامتر مهم در قیمت حکاکی لیزری روی چوب

حتما این سؤال برای شما پیش آمده است که قیمت حکاکی روی چوب با دستگاه لیزر چگونه تعیین می شود؟ قطعا برای پاسخ به این سؤال پارامتر هایی را باید در نظر گرفت تا بتوان قیمت درست و دقیقی را ارائه داد. نکته ای که وجود دارد این است که به طور رایج هزینه حکاکی لیزری روی چوب را بر حسب دقیقه حساب می کنند. توصیه ما به شما این است که در هنگام سفارش حکاکی خود موارد زیر را در نظر داشته باشید چون قیمت محصول شما با توجه به آن ها تعیین می شود.

 1. هزینه متریال
 2. نوع طرح درخواستی
 3. عمق حکاکی
 4. مدت زمان لازم
 5. هزینه بسته بندی

Mdf 3mm (1)

حکاکی روی چوب

سفارش حکاکی روی چوب

خدمات دیباحک